jazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničí
 
 
 


Pondelok, 10/2/2023  
Jazyk
Typ štúdia
     
 

Práca v lete v zahraničí - Amerika alebo Európa?

Je tu čas letných plánovaní. Pre študentov má veľmi často prozaicko-poetický obraz práca prinášajúca primeraný efekt a relax. Takéto spojenie je ideálnym a spĺňa najdôležitejšie predstavy študenta. Zarobiť si a zažiť aj niečo príjemné - naplniť túžbu po poznávaní, cestovať len tak, veľa vidieť a necítiť popritom tlak povinnosti a časovej tiesne. Nie zriedkavo je tu prirodzená túžba mladosti mať pri sebe niekoho, s kým mi je dobre a s kým všetko to nové zažívam plnšie, inšpiratívnejšie.

Vynára sa dôležitá otázka – vybrať sa za prácou do zahraničia „naslepo“ alebo využiť služby agentúr, spoločností,... ktorých je na Slovensku ako húb po daždi?

Či sa už rozhodnete pre jedno alebo pre druhé, možno nezaškodí zoznámiť sa s realitou tak, ako ju vidíme my, v spoločnosti sprostredkujúcej letné pracovné pobyty v zahraničí študentom už dvanásty rok. Vďaka nášmu skúsenostnému a informačnému pozadiu vnímame realitu v jej dynamickom pohybe minulosti a súčasného vývoja so všetkými súvisiacimi vzťahmi a okolnosťami ich ovplyvňujúcimi.

V súčasnosti zažívame „boom“ záujmu o letné brigády v Európe. Prevažuje presvedčenie, že Európa je výhodnejšia než štáty, a predstava, že toto presvedčenie je reálne naplniť cez ponuku letných brigád, s ktorou prídu na trh skôr či neskôr príslušné agentúry. S našou informáciou snažiacou sa o vecné konštatovanie prichádzame v období, keď je ešte čas skorigovať vlastné predstavy a nezostať „visieť“, keď bude ťažké zachrániť čo len niečo z vysnívaných plánov.

Najskôr sa pokúsime stručne a prehľadne rozobrať presvedčenie o vedúcom postavení Európy ako destinácie pre strávenie letných prázdnin študentov a reálnosť naplnenia tohto presvedčenia.

Európa

Prority: 

 • je blízko 
 • nižšie náklady na cestu 
 • v prípade potreby sa jednoduchšie dostanete domov 
 • obvyklá hodinová mzda vyššia než v štátoch

Obmedzenia:

 • životné náklady vyššie než v štátoch
 • najčastejšie žiadaná destinácia Veľká Británia nie je typickou dovolenkovou destináciou. Preto je nižší nárok na zaplnenie letných pracovných pozícií než napr. v Grécku, Španielsku a pod. 
 • pre zamestnávateľov sú efektívnejší záujemci o prácu na dlhšie obdobie 
 • vyžadujú rovnaký čas a energiu na zacvičenie 
 • krajiny dovolenkových destinácií spravidla vyžadujú nástupy od konca apríla - mája do konca októbra 
 • zahraničné partnerské agentúry dvíhajú ceny letných programov, a preto náklady na program sú niekedy porovnateľné s Amerikou 
 • vysoká koncentrácia žiadateľov o prácu z východoeurópskych krajín únie ďaleko prevyšuje ponuku letných prác

Vzhľadom na uvedené, agentúry ťažšie získavajú letné pracovné pozície a ich počet je každoročne značne obmedzený. Pravidelne nebýva uspokojený vysoký počet žiadateľov o letné brigády. V súčasnosti už máme zaistené počty letných pracovných miest. Volíme stratégiu registrácie takého počtu študentov, ktorý presahuje o 10 % prisľúbené kapacity. Dôvodom je pohyb v databáze (študenti sa registrujú vo viacerých agentúrach). Primerane zvýšený počet garantuje v prípade aktuálnej potreby požadovaný stav. Za vedenie v databáze sa vyberá nenávratný administratívny poplatok 500 Sk kryjúci režijné náklady spoločnosti pri spracovaní vstupných dokumentov žiadateľov o sprostredkovanie zamestnania.

Vzhľadom na nízky počet letných pracovných miest a náročnosť zamestnávateľov vychádzajúcu z nízkej efektívnosti krátkodobých pobytov, registrujeme na letné pracovné programy len „najkvalitnejších“ uchádzačov. Ide o kandidátov s dobrou znalosťou jazyka a profesnými skúsenosťami v sektore, kde je predpoklad, že budú pracovať. Napriek tomu negarantujeme, že každý registrovaný žiadateľ o prácu  v zahraničí bude uspokojený. Pokiaľ ide o náročnosť požiadaviek na záujemcov o brigády v zahraničí, výnimkou je program Farmy v Európe, ktorý patrí medzi najreálnejšie možnosti letnej brigády v Európe a ponúka v obmedzenej miere aj umiestnenie dvojíc.Amerika

Program Internship/Training USA je odborná stáž určená študentom a absolventom vysokoškolského, vyššieho odborného a stredoškolského vzdelania s maturitou, počas ktorej máte možnosť získať pracovné skúsenosti v odbore Vášho štúdia, resp. doterajšej praxe. Pod vedením skúsených odborníkov sa budete podieľať na riešení úloh na rôznych stupňoch a oddeleniach adekvátnych Vášmu stupňu a profesijnej orientácie vzdelania, resp. praxe. Absolventom ponúka možnosť vybudovať si pomocou tohto tréningu pevný základ pre budúce pôsobenie v odbore a pre budúcu kariéru.

Principiálnou výhodou Ameriky je, že sa jedná o program s komplexným servisom, t.j. so servisom umiestnenia účastníka programu v hosťujúcej spoločnosti zodpovedajúcej jeho odbornej spôsobislosti a ponúkajúcej mu primeraný profesný rast.

Želáme Vám správne rozhodnutie, vydarený výber programov a ak sa rozhodnete pre náš servis, potom...

Pekné leto s Bakalarmi!

P. S.: Radi uvítame Vaše komentáre a reakcie na horeuvedený článok. Môžete nám písať na marketing.bakalari@gmail.com.

 Späť
 
     

Práca v lete v zahraničí - Amerika alebo Európa?
Rok na strednej škole v zahraničí
Rady skúsených - Austrália
Rady skúsených - štúdium jazykov
Rady skúsených - Írsko
Ďalšie informácie
Ako nás nájdete
Community Colleges
Čo hovoria naši klienti
Nezáväzná prihláška na Highschool
Profil spoločnosti
 
Technická podpora Dizajn a programovanie: Millennium 000