jazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničí
 
 
 


Pondelok, 5/16/2022  
Jazyk
Typ štúdia
     
 

Informácie o krajine

Austrália je najväčším ostrovom a zároveň aj najmenším kontinentom na svete. Je to jediná krajina, ktorá sama zaberá celý kontinent. Ako šiesta najväčšia krajina na svete, Austrália zaberá 4 000km zo západu na východ a 3 200km zo severu na juh. Austráliu tvorí 6 štátov Queensland, New South Wales, South Australia, Tasmania, Victoria, Western Australia a 2 teritória Northern Territory a Australian Capital Territory. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú ľudia tmavej pleti, pôvodní Austrálčania, ktorých všetci volajú "aboriginees" – domorodci. Tí sa do Austrálie dostali pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie pred viac ako 40 000 rokmi, kým prví Európania asi pred 230 rokmi. Za posledných 200 rokov emigranti, najčastejšie z Veľkej Británie a Južnej Európy, neustále prichádzali do Austrálie. Nedávno stúpol i počet emigrantov z Ázie, čoho výsledkom je, že Austrália sa stala domovom pre kultúrne najpestrejšiu komunitu na svete. Austrálčania sú veľmi milí a tolerantní ľudia a ich pokojný postoj ku všetkému je ich typickou vlastnosťou.

Krajina vo vnútrozemí je väčšinou plochá, neúrodná a veľmi riedko obývaná. Môžete tu cestovať i niekoľko dní bez stretnutia živej duše. Austrálčania túto časť krajiny nazývajú "Outback", alebo "Never – Never" – nikdy nekončiaca krajina, nikdy nekončiaci horizont. Tu, uprostred rovnej nikdy nekončiacej púšte, vyčnieva zo zeme obrovská skala Uluru. Zo vzdialenosti vyzerá ako nedobytná pevnosť, vysoká 348m a po obvode dlhšia ako 9km. Predpokladá sa, že je stará viac ako 600 miliónov rokov. Každú hodinu, ako sa slnko pohybuje po oblohe, skala mení farby od svetlo fialovej cez modrú, ružovú, hnedú až po ohnivo červenú.

Krajina vie byť neúprosná k neopatrným a nerozvážnym – človek tu za niekoľko hodín môže i umrieť na následky dehydratácie. I napriek tomu tu však žijú farmári so svojimi "stanicami" plnými dobytku a oviec. Veľké vzdialenosti ich prinútili zvyknúť si na izoláciu (niektorí ľudia tu žijú i niekoľko dní jazdy od ich najbližšieho suseda), a preto sa vysielačky stali nevyhnutnou súčasťou každej stanice. Väčšina populácie (viac ako 85%) žije vo veľkých moderných mestách na pobreží, ako sú Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth a Canberra.

Austrália je požehnaná krajina s fascinujúcim množstvom unikátnej flóry a fauny. Medzi charakteristické rastliny Austrálie patrí všadeprítomný "gum tree", eukalyptus či "tea tree". Typickými zvieratami sú všetkým známe kengury, koaly, dingovia a pštrosy emu, ale i tie menej známe ako possum a wombat. Žije tu i množstvo rozmanitých a zaujímavých vtákov ako papagáje, cockatoo či kookaburra, ktorého škrekot pripomína škodoradostný ľudský smiech. Okrem toho v buši možno natrafiť aj na menej príjemných a často i jedovatých živočíchov ako sú rozmanité hady a pavúky, či krokodíle.

Keďže je Austrália zo všetkých strán obklopená oceánom, nemožno nespomenúť i jej morské bohatstvo. 2 000km pozdĺž východného pobrežia sa tiahne jeden z najkrajších divov sveta – Great Barrier Reef. Tento najväčší korálový útes na svete tvorí viac ako 2 900 jedinečných útesov pri sebe a poskytuje útočište obrovskému množstvu rozmanitých morských živočíchov.

Okrem malých farebných rybiek možno v Austrálskych vodách natrafiť i na množstvo hravých delfínov, nebezpečných žralokov a koncom zimy i na húfy veľrýb, ktoré sem prichádzajú priniesť na svet svoje potomstvo. Austrálska klíma je vo všeobecnosti príjemná bez väčších extrémnych zmien v teplotách. V zásade sú tu dve klimatické pásma. Na severe, nad Rovníkom Kozorožca, leží asi 40 % Austrálie v Tropickom pásme a zvyšok krajiny sa nachádza v miernom pásme. To znamená, že sever krajiny má len 2 ročné obdobia a to – horúce a suché v lete a horúce a vlhké v zime, kým ostatné časti Austrálie majú i jeseň a jar. Treba si však uvedomiť, že Austrálske ročné obdobia sú opačné ako v Európe t. j. Jar: september – november, Leto: december – február, Jeseň: marec – máj, Zima: jún - august Austrália sa nachádza v 3 časových pásmach – Východné časové pásmo zahŕňa New South Wales, Australian Capital Territory, Victoria, Tasmania a Queensland, Stredné časové pásmo (-1,5 hod) je v Južnej Austrálii a v Northern Territory a Západné časové pásmo (-2 hod) v Západnej Austrálii.

SYDNEY – NEW SOUTH WALES

Sydney je hlavné mesto štátu New South Wales a je situované na jednom z najkrajších prírodných prístavov na juhovýchodnom pobreží Austrálie. Je to dôležité priemyselné a obchodné centrum, ktoré má skoro 4 milióny obyvateľov. Sydney je kozmopolitné mesto, ktoré poskytuje množstvo zábavy, nákupných centier, reštaurácii a pamiatok. Sydney ponúka široký výber reštaurácii všetkých chutí a jedál z celého sveta i cenových relácii. Milovníci nákupov tu nájdu množstvo obrovských nákupných centier s rozsiahlou ponukou všetkého na čo si len spomenú a tí menej solventní môžu navštíviť víkendové trhy s ovocím, zeleninou, šatstvom a ostatnými druhmi tovarov. Na rozdiel od ostatných častí Austrálie, v Sydney nie je nikdy príliš teplo ani príliš chladno. Teploty sa v zime pohybujú od 16 do 20°C a v lete okolo 26°C.

BRISBANE – QUEENSLAND

Brisbane je jednomiliónové hlavné mesto austrálskeho štátu Queensland ležiaceho na východe kontinentu. Je to nádherné, kozmopolitné mesto obklopené prekrásnou austrálskou prírodou - jedným z divov sveta sú blízke korálové útesy Great Barrier Reef, ktoré sú rajom pre potápačov. Austrálske turistické centrum číslo jedna - Gold coast, ktoré sa nachádza len 1 hodinu od Brisbane - poskytuje ideálne podmienky pre všetky vodné športy, osobitne je vyhľadávané milovníkmi surfingu, v Lone Pine Sanctury môžete kŕmiť kengury a pohladkať koalu, vidieť dingov a ostatné zvieratá typické len pre Austráliu. Queensland je známy aj ako slnečný štát pre jeho priaznivú klímu - v lete sa pohybuje priemerná teplota okolo 30 stupňov, zimné dni sú slnečné, s priemernými teplotami okolo 20 stupňov. Brisbane necharakterizujú len vynikajúce prírodné podmienky. Je zároveň mestom s najnižšou nezamestnanosťou v Austrálii.

MELBOURNE - VICTORIA

Melbourne je druhé najväčšie mesto v Austrálii a hlavné mesto štátu Viktória. Jeho populácia je viac ako 3 milióny. Je považované za hlavné "nákupné" mesto v Austrálii, keďže sa tu nachádzajú niektoré najväčšie nákupné centrá Austrálie, množstvo exkluzívnych módnych obchodov a živé populárne trhy s čerstvým ovocím a zeleninou. Jedna štvrtina populácie Melbourne sa narodila za hranicami Austrálie, čo robí z Melbourne mesto mnohých kultúr. Žije tu asi 140 národností a tento etnický mix priniesol do Melbourne množstvo rôznorodých kuchýň a viac ako 2 300 elegantných reštaurácii, kaviarní a barov. Melbourne je ideálny východzí bod k atrakciám štátu Viktória. Za 1 deň jazdy môžete dosiahnuť púšte, snehové polia, dažďové pralesy, hory i piesočnaté pláže.

PERTH – WESTERN AUSTRALIA

Perth je hlavným mestom Západnej Austrálie. So svojimi 1,3 miliónmi obyvateľov je súčasne najviac zaľudneným miestom Západnej Austrálie, ktorá napriek takmer polovici rozlohy z územia Austrálie, má len 1,8 milióna obyvateľov. Perth zásluhou svojej priaznivej polohy na pobreží oceánu spája prednosti administratívneho a kultúrneho centra štátu s funkciou dobre vybaveného prímorského rekreačného strediska s početnými príležitosťami pre vykonávanie rekreačných činností, z ktorých medzi najatraktívnejšie patrí potápanie v mori, picknick na brehu oceánu, lyžovanie na vodných lyžiach, a pod. Okolie mesta patrí rovnako medzi veľmi zaujímavé (rozsiahle málo zaľudnené priestranstvá austrálskeho bušu s bohatou flórou a faunou, famózna Wave rock, piesoční mužíčkovia - the Pinnacles a pod.) Perth je po Brisbane druhým mestom v Austrálii s najnižšou nezamestnanosťou. Charakterizujú ho aj nižšie životné náklady než v ostatných mestách Austrálie. Pre porovnanie, mesačný lístok na hromadnú dopravu je tretinou z nákladov v Sydney, prenajatie apartmánu je menej nákladné takmer o polovicu. Celkovo na 20 týždennom študijnom pobyte sa ušetrí viac než 1 000 AUD.

Štátne sviatky

01/01, 26/01, 29/03, 30/03,31/03,01/04, 25/04, 11/06, 25/12, 26/12 Okrem týchto sviatkov, ktoré sú v celej Austrálii, existujú aj ďalšie sviatky s platnosťou len v určitých štátoch, alebo mestách Austrálie. O týchto lokálnych sviatkoch Vás radi poinformujú v školách.

Informácie o vízach a štúdiu na inštitútoch vyššieho vzdelávania (TAFE)

Ak sa rozhodnete ísť študovať do Austrálie, potrebujete si vybaviť víza. Pokiaľ idete na krátky pobyt do 3 mesiacov, bude Vám udelené turistické vízum. Nakoľko je táto krajina pre nás dosť vzdialená, väčšina ľudí má záujem vycestovať na dlhšie obdobie. Pri pobyte nad 3 mesiace potrebujete študentské vízum, ktoré Vám umožňuje získať pracovné povolenie s možnosťou práce 20 hodín týždenne. Podmienky pre udelenie víz nájdete tu. Austrálska vláda zmenila dňom 01.07.2001 vízovú politiku pre celý svet, z čoho vyplynuli zmeny aj pre Slovensko. Základnou zmenou pre Slovákov je skutočnosť, že pri jazykovom kurze v dĺžke do 10 mesiacov si nemôžete predlžovať pobyt v Austrálii. Preto, už pred odchodom do krajiny by ste sa mali zamyslieť a rozhodnúť, či budete chcieť po skončení jazykového kurzu pokračovať v štúdiu napr. nejakého odboru na inštitútoch vyššieho vzdelávania alebo univerzitách. Pokiaľ máte záujem študovať niektorý z odborov, stačí pred odchodom uhradiť prvý semester daného štúdia. Za tejto podmienky získavate študentské vízum s možnosťou predĺženia pobytu, aby ste mohli ukončiť odborné štúdium a získať certifikát, resp. diplom.

Prečo študovať na inštitútoch vyššieho vzdelávania v Austrálii?

  • Vysoký štandard a záruka kvality vzdelávania 
  • Dôraz na praktické využitie znalostí počas štúdia 
  • Možnosť priameho prestupu a pokračovania štúdia na univerzite
  • Medzinárodne uznávané tituly ? Vynikajúca vybavenosť škôl a množstvo asistenčných služieb pre zahraničných študentov 
  • Relatívne nízke životné náklady, možnosť práce popri štúdiu
  • Multi-etnické prostredie

Štúdium na inštitútoch vyššieho vzdelávania (TAFE)

TAFE ako vzdelávacia inštitúcia ponúka množstvo programov, ktoré končia buď certifikátom alebo diplomom a zároveň sú uznávané univerzitami. Majú veľmi dobrú povesť hlavne vďaka vysokým štandardom vzdelávania a veľkú úspešnosť v umiestňovaní absolventov na pracovnom trhu. Veľmi veľký dôraz sa kladie na prax a profesionálny tréning. TAFE na rozdiel od univerzít smeruje štúdium k určitej oblasti a programy sú preto úzko špecializované. Absolventi sú tak pripravení pre určitú profesiu hneď po ukončení štúdia. Certifikáty a diplomy umožňujú absolventom pokračovať v štúdiu na univerzite. Tento postup je zvyčajný a stáva sa populárny práve u študentov, ktorí sa rozhodnú v priebehu štúdia TAFE, že chcú získať titul na univerzite. Mnoho TAFE inštitúcii ponúka programy po skončení ktorých môžete pokračovať v štúdiu na univerzite. Väčšina TAFE má priame prepojenia na univerzity, s ktorými na tejto báze spolupracuje.

Austrálsky systém vzdelávania:

Prestup z inštitútu vyššieho vzdelávania resp. pokračovanie štúdia na univerzite:

Stupne štúdia:

  • Certificate III – tento stupeň je vhodný pre tých, ktorí sa chcú naučiť základy z vybranej oblasti. Kurzy trvajú 6 mesiacov.
  • Certificate IV – trvá 6 mesiacov až 1 1/2 roka. Absolvent získa znalosti z predmetu jeho štúdia, rozšíria sa jeho praktické znalosti a je schopný analyzovať a zhodnocovať informácie.
  • Diploma – skladá sa z kurzu Certificate IV a dodatočného času. Absolventi by mali byť schopní samostatného štúdia. Kurz trvá 1 až 2 roky.
  • Advanced Diploma – obsahuje štúdium Certificate IV, Diploma a dodatočný čas potrebný na dosiahnutie Advanced Diploma. Po absolvovaní Advanced Diploma by ste mali mať rozsiahle vedomosti a schopnosti a mali by ste byť schopní začať podnikať alebo sa stať vedúcou osobnosťou v oblasti svojho zamestnania. Kurz trvá 2 až 3 roky.


Späť
 
     

Rady skúsených - Austrália
Rady skúsených - štúdium jazykov
Rady skúsených - Írsko
Austrália
Doprava do Austrálie
Informácie o krajine
Informácie o vízach
Životné náklady
Jazykové kurzy
Ako si vybrať kurz
Doprava
Informácia o cenách
Medzinárodné jazykové certifikáty
Poistenie
Pracovné povolenie
Prečo študovať v zahraničí
Priebeh kurzu
Stravovanie
Typy kurzov
Ubytovanie
Voľnočasové aktivity
Ďalšie informácie
Čo hovoria naši klienti
Nezáväzná prihláška na jazykový kurz
 
Technická podpora Dizajn a programovanie: Millennium 000