jazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničí
 
 
 


Pondelok, 10/2/2023  
Jazyk
Typ štúdia
     
 

Informácie o krajine

Táto neveľká krajina jazier, riek, močiarov, skalnatých zoskupení a ostrovov sa rozprestiera na rovnomennom ostrove, z ktorého len jeho severovýchodná časť Severné Írsko patrí Veľkej Británii. Hlavným mestom 4 miliónového Írska je Dublin, úradným jazykom je írčina a angličtina.

Západné pobrežie je dosť členité s množstvom útesov a malých ostrovčekov, vnútrozemie zaberá nížina s jazerami, zamokrenými plochami a rašeliniskami. Najväčšou írskou riekou je rieka Shannon, ktorá je reťazou jazier a močiarov pospájaných riečnym tokom ústiacim do Atlantického oceánu.

Keďže klimatické podmienky sú po celý rok priaznivé pre rast trávy a machov, Írsko sa nazýva aj zelený ostrov. Takmer polovicu rozlohy (46%) pokrývajú lúky a pasienky, preto sa poľnohospodárstvo špecializuje na živočíšnu výrobu – chová sa dobytok, ovce, ošípané, kone a hydina spracovávané v potravinárskom priemysle. Okrem neho je rozvinutý energetický, ťažobný (ťažba uhlia, rašeliny, farebných kovov), strojársky, textilný, kožiarsky priemysel a významný je aj rybolov.

Íri sa môžu pýšiť bohatou históriou. Sú potomkami Keltov, ktorí na toto územie prišli v 3.-2. storočí pred n. l. Po prijatí kresťanstva v 5. storočí sa začalo rýchlejšie rozvíjať umenie, literatúra a Íri si vytvorili vlastné písmo. Strediskami vzdelanosti sa stali kláštory, kde vznikali krásne ilustrované knihy (kódexy) a šíril sa odtiaľ vplyv do celej Európy. Z novodobejšej írskej kultúry sú svetovo známe mená takých spisovateľov ako W.B. Yeats, G. B. Shaw, O. Wilde, J. Joyce alebo S. Beckett, ktorých dramaticky spracované diela môžeme často vidieť aj na doskách našich divadiel. Z hudby krajinu preslávili populárne skupiny U2, Cranberries, Boyzone atď.

Medzi obľúbené voľnočasové aktivity Írov patrí určite jazda na koni, rybárčenie, golf, turistika, cyklistika a futbal. Keďže dopravná sieť v krajine nie je natoľko rozvetvená, turisti oceňujú, keď môžu obdivovať krásy tejto krajiny po dobre vyznačených turistických trasách. Pre cyklistov sú zase pripravené požičovne bicyklov za prijateľné ceny, povrchovo upravené cesty a možnosti servisu aj v odľahlejších oblastiach. Milovníci histórie sa nadchnú archeologicky sprístupnenými pamätníkmi, vznik ktorých siaha až do obdobia spred 5 000 rokov.

Ak chcete okrem štúdia angličtiny spoznávať krásu a históriu krajiny, posedieť si v typickom írskom pube, spoznať bližšie írsku kultúru a stretnúť milých ľudí, potom je Írsko vhodnou krajinou pre Vaše štúdium.

Dublin

Dublin je jedno z najkrajších európskych hlavných miest, kde na Vás na každom kroku dýcha história a umenie. Zároveň je to moderné mesto s najmladšou populáciou v Európe. More a iné prírodné krásy sú dopravou vzdialené asi hodinu cesty od mesta. Priamo v meste sa rozprestiera Phoenix Park s obvodom 11 km, kde sa okrem ZOO a rekreačných zariadení, nachádza aj rezidencia prezidenta republiky. Dublin je v noci rovnako dynamický ako počas dňa s pestrou škálou možností kam vyraziť. Môžete zájsť do jednej z dublinských kaviarní alebo pubu so živou hudbou, prípadne na jeden z koncertov – svoj hudobný žáner si tu nájde naozaj každý.

Štátne sviatky

01/01, 17/03, 29/03, 31/03, 01/04, 06/05, 03/06, 05/08, 28/10, 25/12, 26/12Späť
 
     

Írsko
Informácie o krajine
Podmienky vstupu do Írska
Životné náklady
Ďalšie informácie
Čo hovoria naši klienti
Nezáväzná prihláška na jazykový kurz
 
Technická podpora Dizajn a programovanie: Millennium 000