jazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničíjazykové kurzy v zahraničí | práca v zahraničí
 
 
 


Streda, 2/19/2020  
Jazyk
Typ štúdia
     
 

Informácie o krajine

V západnej časti Európy, v príjemných klimatických podmienkach, uprostred prírodných a kultúrnych kontrastov, časom zabudnutého vidieka, sa rozprestiera nielen rozlohou veľká ale aj svojou krásou, tradíciami a jedinečnosťou nádherná krajina - Španielsko. Je to krajina, ktorá ponúka nesmierne možnosti ako ju spoznať a to napríklad prostredníctvom flamenca, býčích zápasov alebo typických slávností tzv. fiestami.

Španielsko sa rozkladá na Pyrenejskom polostrove a s počtom obyvateľov približne 40 miliónov patrí medzi najväčšie štáty Európy. Súčasťou Španielska sú aj Kanárske ostrovy ležiace v Atlantickom oceáne, západne od Maroka. Veľkým lákadlom hlavne pre turistov sú Baleárske ostrovy, ktoré po celý rok priťahujú davy návštevníkov svojou krásou.

Keďže sa Španielsko nachádza priamo na križovatke medzi Európou a Afrikou bol polostrov často terčom invázií. Aj preto tu žilo mnoho národností od románskych kmeňov cez vládu Vizigótov až po Arabov, ktorí po dlhé storočia obývali južnú časť Španielska a ich nadvláda trvala skoro 800 rokov. Aj ich pôsobeniu vďačí za svoje rušné dejiny. V 15. storočí sa stalo Španielsko kolonizujúcou veľmocou a jeho silu pocítilo mnoho národov. Až po 35-ročnom diktátorskom vládnutí Franca sa dianie upokojilo a Španielsko sa stalo demokratickou krajinou.

Aj vďaka rôznym udalostiam ovplýva Španielsko nesmiernym kultúrnym bohatstvom. Slávne osobnosti kultúrneho života ako umelci El Greco, Velazquez, Goya, či neskôr pôsobiaci Picasso, Dalí to skutočne dokazujú. Medzi tvorcov umenia patria aj nemenej slávni Cervantes, Lorca a množstvo iných.

Povrch krajiny je veľmi rozmanitý. Nachádza sa tu všetko od púští, cez zelené močiare, slnečné planiny, nádherné pobrežie až po hornaté vrchy. Nájdete tu skalnaté pobrežia, romantické zálivy s píniovými lesmi siahajúcimi až k samému moru, malebné údolia riek, rybárske oblasti. Vinohrady, pomarančové háje, mandľovníky a olivovníky prepožičiavajú krajine stredozemský ráz.

Rýchlo sa najesť alebo posedieť si s priateľmi môžete v typických kaviarničkách podobných dennému baru, kde okrem kávy a iných nápojov dostanete tiež sendviče plnené španielskymi morskými špecialitami alebo zemiakovou omeletou. V baroch môžete stráviť príjemné chvíle počúvaním španielskej hudby, popíjaním koktailov alebo iných nápojov, ku ktorým dostanete tzv. tapas, čo sú vlastne kúsky syra alebo šunky s olivami a chlebom. V prímorských oblastiach si môžete pochutiť na rybacích špecialitách alebo na morských plodoch.

Južanský temperament obyvateľov pocítite hneď po príchode a určite si Vás získajú aj prostredníctvom im tak prirodzenej dobrej nálady a úsmevom na tvári, zmyslom pre zábavu alebo aj ležérnym prístupom k plynutiu a tráveniu času.

K Španielsku patria aj Kanárske ostrovy z ktorých najväčší a najkrajší je ostrov Tenerife, nazývaný aj ostrovom večnej jari. V jeden deň sa môžete kúpať vo vodách Atlantického oceánu a neskôr zdolávať najvyššiu horu ostrova a celého Španielska. Okolo morského pobrežia je pásmo subtropickej vegetácie.

Barcelona

Barcelona je metropolou, v ktorej sa rýchlo budete cítiť ako doma a kde sa určite nebudete nudiť. Tu máte možnosť spoznať známy bulvár Ramblas, ktorý je bezpochyby najživšou časťou celého mesta, podľa ktorej je možno spoznať špecifickosť mesta. Ďalšou obľúbenou štvrťou je La Barceloneta, ktorá vďaka krásnym plážam, reštauráciám s rybími špecialitami a kaviarňami je obľúbeným miestom všetkých obyvateľov mesta.

Granada

Granada je mestom, ktorého vznik smeruje do dávnej minulosti a do doby antiky. Vplyv afrických národov a Moslimov sa odrazil na architektúre a zachoval sa v podobe nádhernej pevnosti z 9. storočia Alhambry, paláca s prekrásnymi parkami, kvetinovými záhradami a fontánami. Vďaka tomu patrí Granada k jedným z najkrajších miest na svete. Okrem malebného prostredia je Granada univerzitným mestom s približne 60 000 študentmi. Blízke pláže, vzdialené asi 40 km od mesta, možnosť lyžovania a horolezectva aj v lete v známych strediskách pohoria Sierry Nevady, horské túry a návštevy okolitých miest ako napr. Córdoby, Sevilly, alebo Almérie robia z Granady zaujímavé mesto.

Madrid

Madrid je najväčšie mesto Španielska, leží v centre Pyrenejského polostrova. Je tu koncentrovaný hospodársky život, takže je tu zmes podnikov, správnych inštitúcii, mrakodrapov s kanceláriami a množstvo mestských štvrtí. Madrid je skvelým mestom na spoznanie kultúry a umenia krajiny návštevami múzeí, galérii, výstav, koncertov a festivalov.

Salamanca

Salamanca s prezývkou „Zlaté mesto“ a s najstaršou univerzitou v Európe, je mestom veľmi zaujímavým. Je vyhľadávaná aj vďaka čistej španielčine, ktorou sa tu hovorí. Je zároveň skutočným univerzitným mestom s množstvom miest na zábavu s strávenie voľného času.

Tenerife/Puerto de la Cruz

Kanárske ostrovy sú španielskym tropickým rajom. Tenerife má nesmierne rôznorodú tropickú flóru. Pláže s jemným a čistým pieskom sa tiahnú pozdĺž celého ostrova. Ostrov tvorí množstvo kontrastov a scenérii. Je skvelým miestom na strávenie dovolenky a na oddych a spĺňa vysoké nároky návštevníkov.

Malaga

Malaga je hlavné mesto slávnej “Costa del Sol”, alebo slnečnej pláže, kde letné priemerné teploty dosahujú viac ako 30°C. Je mestom s historickými pamätihodnosťami a s typickou Maurskou architektúrou. Ak hľadáte slnko, more, oddych a zábavu, Málaga je tým správnym miestom.

Sevilla

O 700-tisícovej Seville sa hovorí, že je najkrajším mestom Španielska - pouličný ruch, hudba a tanec Flamengo, arabsko-španielska architektúra, býčie zápasy, úprimnosť a srdečnosť jej obyvateľov to skutočne potvrdzujú. Podľa miestnych obyvateľov najkrajším obdobím pre návštevu mesta je jaro, kedy celé mesto pokrýva nádherná vôňa rozkvitajúcich pomarančovníkov. Rovnakým lákadlom a obrovským zážitkom je aj oslava sviatkov Veľkej Noci a tzv. feria, kedy mestom vládne slávnostná atmosféra plná tradičných kresťanských zvykov a veľkolepých sprievodov.

Štátne sviatky

01/01, 06/01, 19/03, 28/03, 29/03, 31/03, 01/05, 25/07, 15/08, 12/10, 01/11, 06/12, 08/12, 25/12Späť
 
     

Španielsko
Informácie o krajine
High school
Highschool
Ďalšie informácie
Prihláška na Highschool
 
Technická podpora Dizajn a programovanie: Millennium 000